Books !


Nie wiem od czego zacząć. Może to dlatego, że weekend w towarzystwie książki i filmów bardzo mnie rozleniwił. Przechodząc od razu do rzeczy, chciałabym polecić tym lubiącym, ale i nielubiącym czytać, dwie różne lektury. Może lepiej byłoby nie nazywać ich lekturami, bo słowo to kojarzy nam się niezbyt przyjemnie z oczywistych powodów. Obie pozycje są strzałem w dziesiątkę, choć tak bardzo się od siebie różnią. Stojąc przed półką z książkami i decydując, które z nich bez wahania mogłabym Wam polecić, od razu skierowałam wzrok w stronę tych dwóch grzbietów. Wybrałam „Napisz do mnie” austriackiego pisarza i dziennikarza Daniela Glattauera oraz „Makabryczna gra” niemieckiego pisarza i tak jak w poprzednim przypadku dziennikarza – Sebastiana Fitzka. Choć przy wyborze książki kieruję się opisem, a nie autorem to ostatnio odnotowałam, że większość lektur z mojej półki jest autorstwa  pisarzy z Niemiec i Austrii. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Sama byłam bardzo zdziwiona tym faktem.
Zacznę od „N@pisz do mnie”. Wydana w 2006 roku historia na miarę XXI wieku. Pokazuje losy dwojga ludzi, którzy poznają się całkowicie przypadkiem. Dla mnie świetna ilustracja tego jak funkcjonuje dziś mnóstwo związków, przyjaźni i innych relacji międzyludzkich. Za pośrednictwem internetu oczywiście. Wszyscy wiemy jak wieloma minusami i trudnościami obarczone są związki w sieci, ale na kartach tej książki jest to wyjątkowo urocze. Jestem fanką błyskotliwych, ciekawych i inteligentnych dialogów. Dużo lepiej czyta mi się takie zabawne, ironiczne rozmowy między bohaterami niż niekończące się opisy w powieściach narracyjnych. „Napisz do mnie” całkowicie pozbawiona jest opisów narracyjnych i od początku do końca opiera się na wiadomościach mailowych. Autorzy widząc popularność tej formy coraz częściej opisują mailowe dyskusje bohaterów. 


Maile pisane przez Emmi i Leo są wyjątkowe pod względem językowym. Riposty i gra słów zawarta w tych wiadomościach wciąga do tego stopnia, że książkę czytamy na raz(max 2). Cudowne jest też niebanalne zakończenie, które wcale nie jest szczęśliwe jak w większości książek do podusi. Końcówka pozostawia niedosyt, ale na szczęście 3 lata później ukazała się druga część rozmów Emmi i Leo pt. „ Wróć do mnie”. Sama się sobie dziwię, że do tej pory jej nie przeczytałam. Jeśli szukacie książki relaksującej, zabawnej, inteligentnej i jednocześnie przyjemnej to „Napisz do mnie” jest idealnym wyborem. Uprzedzam podejrzenia, że to bezwartościowa i jedna z milionów miłosna powiastka dla nastolatek. Zapewniam, że tak nie jest i aby zrozumieć  dialogi trzeba zaangażować trudno dostępny dla niektórych proces zwany myśleniem J Tak na koniec muszę przyznać, że najdziwniejsza w tym wszystkim jest płeć autora. Niesamowite jest to, że mężczyzna potrafi tak doskonale opisać relację między kobietą a mężczyzną.

Stron: zdecydowanie za mało ! 243
Ocena: 10/10


Teraz coś mocniejszego i nieco bardziej złożonego niż poprzednia pozycja. „Makabryczna gra”  to thriller psychologiczny. Cóż za zbieg okoliczności, również wydana w 2006 roku. Książka lepsza niż wiele wysokobudżetowych thrillerów z wielkiego ekranu. Tak naprawdę wokół głównego wątku toczy się też kilka innych, równie interesujących. Psychopacie pod przebraniem zwiedzającego udaje  się dostać do wnętrza rozgłośni radiowej, gdzie rozpoczyna się cała akcja. Dopóki nie zostaną spełnione jego żądania będzie prowadził grę, w której pionkami są jego zakładnicy- pozostali zwiedzający. Zasady gry są proste. Szaleniec dzwoni do przypadkowych słuchaczy radia i jeśli nie usłyszy właściwego hasła(„Słucham 101 i 5 i uwolnij teraz zakładnika” – ah te tłumaczenia na polski), zabija jedną osobę. Ciekawą postacią, jeśli nie ciekawszą niż sam psychopata, jest psycholog kryminalna. Psycholog jest  alkoholiczką i niedoszłą samobójczynią. Na żądanie sprawcy zamieszania, psycholog zostaje wezwana na miejsce. Bardzo podobały mi się dialogi między negocjatorką i Janem, które odbywały się za pośrednictwem radia, czyli właściwie na oczach a raczej uszach wszystkich słuchaczy. Negocjatorka za wszelką cenę próbuje zbudować zaufanie i odwieść wariata od dosyć absurdalnego żądania. No bo jakim cudem sprowadzić nieżyjącą dziewczynę do rozgłośni radiowej? Polecam Wam książkę pełną ciekawych wątków i postaci, przy której nie da się usnąć nawet późną nocą. Nie ma sensu opisywać więcej szczegółów, po co zabierać Wam tę przyjemność:) 

Stron: 385
Ocena: 10/10

O cenie nie wspomniałam, bo w każdym sklepie inna. Na okładce 24,90 w przypadku "Napisz do mnie" i 29,90 za "Makabryczną grę" chociaż ja kupiłam ją za jakieś 8 zł na jakimś kiermaszu nad morzem xDBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze i sugestie!
Zapraszamy ponownie i zachęcamy do obserwowania :)

Copyright © 2016 Good to try! , Blogger