Antropolog na MarsieO autorze tej książki dowiedziałam się podczas wykładów z neuropsychologii, na których prowadząca potrafiła przez kilkanaście minut czytać wybrane fragmenty dzieł Olivera Sacks’a. Fragmenty te zainteresowały mnie do tego stopnia, że wybrałam się do empiku po książkę pt. „Antropolog na Marsie”.

Zanim przejdę do treści chciałabym zwrócić uwagę na niezwykle oryginalną okładkę i tytuł książki.


Z jednej strony genialne porównanie samego mózgu do Marsa, bo tak naprawdę odkrycie tajemnic i złożoności funkcjonowania mózgu jest dla nas jak na razie tak nieosiągalne jak podróż na tę planetę. Z drugiej strony drzwi prowadzące do wnętrza mózgu- uchylone, bo wiele już dzięki neuronauce
i technikom takim jak fMRI wiemy, ale też nie do końca otwarte, bo jeszcze wiele znaków zapytania przed nami. Tak wygląda moja interpretacja :) Książka składa się z kilku odrębnych historii opisujących ludzi borykających się z nietypowymi zaburzeniami. Bohaterem jednej z historii jest Virgil, cierpiący na agnozję wzrokową. Po wielu latach życia w ciemności Virgil poddaje się operacji i odzyskuje wzrok. Problem w tym, że widzi, ale nie wie co. Narząd wzroku działa poprawnie, ale problem tkwi w ośrodku wzroku znajdującym się w korze mózgowej. Podstawowym problemem jest to, że Virgil nie rozpoznaje obiektów, ma problem z widzeniem odległości, spostrzeganiem ruchu i kształtu. Bohater uczy się świata na nowo napotykając wiele trudności. Wydawałoby się, że to niemożliwe, ale odzyskanie wzroku zamiast ułatwić, znacznie utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Na podstawie tej historii powstał film „At first sight” z 1999 roku, który wszystkim gorąco polecam.

„Antropolog na Marsie” fascynuje mnie podwójnie z racji kierunku studiów, niemniej jednak zachęcam do jej przeczytania wszystkich fanów ambitnej literatury, do której„Antropolog na Marsie” bez wątpienia należy.

Nie zaliczyłabym tej książki do „lekkiej i przyjemnej”, bo też tematyka do takiej nie należy, ale przymiotnik, który oddaje jej charakter to INTERESUJĄCA. Zaburzenia, wyjaśniane są obrazowo, poparte wieloma przykładami i sytuacjami, co nie obliguje czytelnika do znajomości specjalistycznej terminologii. Oliver Sacks potrafi opowiedzieć historię człowieka w sposób bardzo przystępny, nie gubiąc jednocześnie zawartości merytorycznej.

Antropolog na Marsie to doskonała odskocznia od literatury, która nie zmusza do myślenia.

Polecam wszystkim, bez wyjątku.

Cena tej książki to 32,90 zł.

Ocena : 8

P.S. Już przymierzam się do kupna kolejnych pozycji.


1 komentarz:

 1. I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you develop this
  website yourself? Please reply back as I'm hoping to create my own personal blog and would like to find
  out where you got this from or what the theme is called.
  Thanks!

  my web-site - quest bars free sample

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze i sugestie!
Zapraszamy ponownie i zachęcamy do obserwowania :)

Copyright © 2016 Good to try! , Blogger