Apteczka dla dziecka jako must have w domu

Apteczka dla dzieci – w co ją wyposażyć?

Przygotowania do narodzin dziecka to magiczny czas w życiu przyszłych rodziców Trzeba tak wiele zrobić, tak wielu rzeczy się dowiedzieć i nauczyć , a przede wszystkim odpowiednio przygotować. Aranżacja pokoiku, zakup akcesoriów i ubranek, wózek – to dopiero początek listy. Ta potrafi być tak długa, że może nam się zdarzyć zapomnieć o czymś niezwykle istotnym… . Jako przyszła mama szczególnie chciałabym wypowiedzieć się na ten temat, bo uczestnicząc w wielu konferencjach online, webinariach, szkole rodzenia i dodatkowo kupowanych kursach, zauważyłam, że wśród pytań zadawanych przez rodziców lub pojawiających się wątkach, mało mówi się o kwestiach bezpieczeństwa, wyposażeniu apteczki i pierwszej pomocy. 


Dlaczego apteczka dla niemowlaka jest niezbędna?  

Na spotkaniach rodziców i przyszłych rodziców królują tematy wyboru ubranek, najlepszych kosmetyków, mebelków, dekorowania pokoju. Mówi się dużo o kąpieli, sposobach podnoszenia i noszenia dzieci czy też przewożenia ich w fotelikach i wózkach. Apteczka jest jednak potrzebna tak samo, a nawet bardziej. Zawsze chcemy i zakładamy, że nic złego się nie stanie, że będziemy ostrożni, zastosujemy w domu specjalne zabezpieczenia, ale życie nas zaskakuje. Maluch, szczególnie ten raczkujący i chodzący, z łatwością może się czymś oparzyć, zrzucić coś, zadławić, kiedy zaczynamy po 6. miesiącu życia rozszerzać dietę i stosujemy BLW. Jest mnóstwo sytuacji potencjalnie niegroźnych, które w połączeniu z ciekawością świata dziecka, mogą skończyć się kiepsko. Bądźmy więc mądrzy przed szkodą, a nie po niej i zadbajmy o to, aby w domu zawsze była apteczka pierwszej pomocy.

Must have w wyprawce dla noworodka

Czy naprawdę w wyprawce dla noworodka najważniejsze są ubranka, kocyki i gadżety? Ile razy myśląc i słysząc słowo "wyprawka" przez głowę przeszło nam hasło apteczka pierwszej pomocy? Czy w ogóle przygotowując się do powitania dziecka na świecie pomyśleliście o czymś takim jak gazy, bandaż, plastry wodoodporne czy rękawiczki?

Co powinno zawierać wyposażenie apteczki?

Apteczka pierwszej pomocy dla noworodka/niemowlaka/dziecka to konieczność. Jej zawartość możemy skompletować samodzielnie, ale dostępne są również gotowe, w wygodnych pudełkach. Do tych wybranych przez siebie, widziałam też w sieci piękne etui i opakowania z ozdobną grafiką. Poniżej wymieniam podstawowe elementy, których nie powinno zabraknąć i będą pomocne w przypadkach takich jak: gorączka, oparzenie, skaleczenie i inne urazy. Apteczka może zawierać oczywiście więcej, ale nie powinna mniej niż taka baza wyjściowa.

 • gazy jałowe
 • bandaż
 • plastry z opatrunkiem/plastry wodoodporne
 • opatrunek/plaster hydrożelowy - genialny wynalazek w przypadku oparzeń. W tej sytuacji mogą być najskuteczniejsze. Warto zapoznać się z zasadami prawidłowej pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, ponieważ z kursów wiem, że większość osób jest w błędzie i kieruje się dawnymi zasadami, a nie najnowszymi zaleceniami. Dla przykładu- stosując zbyt zimną wodę po oparzeniu możemy pogorszyć stan dziecka. Tak samo jak zbyt zimny okład na zbicie gorączki, pogarsza sprawę i możemy wychłodzić organizm - prawidłowa temperatura okładu powinna wynosić tylko 1 stopień mniej niż temperatura naszej pociechy
 • rękawiczki - koniecznie! Mimo że udzielamy najważniejszej osobie w naszym życiu, w przypadku rany czy oparzeń, może dojść do zakażenia i możemy tylko zaszkodzić.
 • nożyczki
 • koc termiczny
 • lek przeciwgorączkowy na paracetamolu - zwróćmy uwagę na dawkowanie!
 • termometr - tutaj warto zainwestować i dokładnie przeczytać instrukcję zanim zaczniemy używać. Trzeba sprawdzić, na którą część ciała skalibrowany jest termometr i zwrócić uwagę na to, czy przy pomiarze utrzymujemy dobrą odległość od skóry, o ile samo urządzenie nam tego nie koryguje.
 • preparat na kolki
 • sól fizjologiczna/woda morska
 • chusteczki nawilżane
 • instrukcja z zasadami pierwszej pomocy - szczególnie jak wykonać RKO


Warto również pamiętać, że w przypadku dzieci niezbędna jest również apteczka turystyczna. Wyjście na spacer, plac zabaw czy podróż także powinniśmy zabezpieczyć poprzez posiadanie drugiego zestawu, być może bardziej przenośnego, w innym opakowaniu. Świetnym rozwiązaniem są nerki dla Mam, które można wygodnie zapiąć i mieć zawsze przy sobie. Na wyjście to nie musi być nawet tak wielkie pudełko z lekami, ale właśnie mobilna wersja, w której znajdą się na pewno plastry wodoodporne, plaster hydrożelowy, gaza, bandaż czy rękawiczki. Możemy ją dostosować do sytuacji, bo jednak przy wyjściu na spacer mniej prawdopodobne będzie oparzenie dziecka, a bardziej uraz czy otarcie. 

Gdzie szukać informacji na tematy takie jak pierwsza pomoc i apteczka?

Jeśli chcecie zasięgnąć profesjonalnej, rzetelnej wiedzy, szukajcie wiarygodnych źródeł, szkoleń i czytajcie. Osobiście brałam z mężem udział w kursie i webinarach prowadzonych przez ratowników medycznych i udało się utrwalić wiedzę oraz zobaczyć, jak udzielać pierwszej pomocy i z czego przy tym korzystać. Wszystko da się zrobić, nawet w trakcie pandemii. Wystarczy motywacja, zaangażowanie i trochę czasu pod wieczór :) Wierzcie mi, naprawdę warto poszerzyć wiedzę o plastrach i opatrunkach różnego rodzaju, ich doborze oraz działaniu.

Przygotujmy się najlepiej jak możemy, a jeśli nasze dzieci już są na świecie to nigdy nie jest za późno, aby nadrobić i uzupełnić swoją wiedzę oraz zawartość apteczki domowej.


A czy Wy macie w domach apteczkę dla dziecka?


1 komentarz:

 1. U mnie zawsze jest ibum, apap, inhalator, berodual, pulmicort taki zestaw

  www.natalia-i-jej-świat.pl

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękujemy za wszystkie komentarze i sugestie!
Zapraszamy ponownie i zachęcamy do obserwowania :)

Copyright © 2016 Good to try! , Blogger